SteelSeries Arctis Nova 7X Wireless
Casti Gaming SteelSeries Arctis Nova 7X, Alb
Întrebare despre SteelSeries Arctis Nova 7X Wireless
| Garanție | 24 luni |
| Tip | Over-ear |
| Interfață | Mufa jack 3,5 mm, Bluetooth, Wireless |
| Microfon | Da |
| Dimensiuni difuzoare | 40 mm |
| Frecvență de răspuns | 20 Hz - 22 kHz |
| Sensibilitate | 93 dB |
| Rezistenţă | 36 Ω |
| Rezistent la apă | Nu |
| Izolare zgomot | Nu |
| Tip | 3D Audio |
| Compatibilitate | PC/Mac, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series S/X |
| Lungime cablu | 1.2 m |
| Culoare | Alb |
Related products
Almighty Audio
The Nova Acoustic System combines hardware and software for Almighty Audio and pure immersion, with powerful wireless features for a
stellar experience.
Multi-Platform Support with Simultaneous Wireless
Play and communicate your way. Seamlessly swap between multiple devices with the pocket-size USB-C
dongle*, bringing 2.4GHz wireless to your Xbox, PC, Mac, PlayStation or Switch.
*USB-A adapter is included for maximum flexibility.
USB-C
Utilize the latest USB-C connection to charge the headset for maximum flexiblity,
no more carrying multiple cables.
38 Hour Battery Life
With 38 hours of playback, that's over a day and a half of continuous use, keeping
you connected to your favorite gaming world for as long as you need.
Fast Charge
Get back into the fray quickly with the USB-C Fast Charge function, bringing 6
hours of use after just 15 minutes.
AI ClearCast MicrophoneFree your in-game comms from keyboard clacking and your squad's bad microphone |
ComfortMAX System
Ideal for long sessions, the Arctis Nova 7X Wireless features
expanded fitting options with 4 points of adjustment. Easily find the
perfect fit with new height-adjustable rotating earcups, a stretchy
overhead band, and breathable AirWeave memory foam cushions.
Constructed around a PVD-coated steel headband, the all-new
design is up to 14% lighter than previous generations.
Onboard Controls
Stay in the game with controls right at your fingertips. Easily adjust the volume of
the headset, tweak ChatMix* to tune your squad in or out, mute your mic quickly,
or answer calls using Bluetooth all with the touch of a button.
*Requires Sonar Software for Windows 10/11
Specifications
Software Requirements
| GG + Engine | Windows 8.1 and above, Mac OS 10.13 and above | GG + Sonar Audio Software Suite | Windows 10 and above (required for ChatMix on PC) |
Speaker Drivers
| Neodymium Drivers | 40 mm | Headphone Impedance | 36 Ohm |
| Headphone Frequency Response | 20–22,000 Hz | Headphone Total Harmonic Distortion | < 1% |
| Headphone Sensitivity | 93 dBSPL | 360° Spatial Audio | Supported |
Microphone
| Microphone Type | ClearCast Gen 2 - Fully Retractable Boom | Microphone Frequency Response | 100-6500 Hz |
| Microphone Polar Pattern | Bidirectional Noise Cancelling | Microphone Sensitivity | -38 db |
Simultaneous Wireless
| Battery Life | 38 Hours - 2.4GHz Quantum 2.0 Gaming Wireless (26 Hours - 2.4GHz Quantum 2.0 Gaming Wireless + BT) | USB-C Fast Charge | 15 mins for 6 hours play |

