Cooler Master Q300L V2
Carcasa Cooler Master Q300L V2, Mini Tower
Întrebare despre Cooler Master Q300L V2
| Garanție | 24 luni |
| Form Factor | Mini Tower |
| Format | Micro ATX, Mini ITX |
| Ventilatoare incluse | 1x 120mm |
| Panou frontal | Audio In & Out, USB 3.2 Gen1, USB 3.2 (Gen 2) Type-C |
| Culoare | Negru |
| Lungime | 387 mm |
| Lăţime | 230 mm |
| Înălţime | 370 mm |
| Înălțimea maximă a coolerului cu aer | 159 mm |
| Lungimea maximă a plăcii video | 360 mm |
| Ventilatoare suportate în față | 2x 120mm, 2x 140mm |
| Ventilatoare suportate în partea de jos | 1x 120mm |
| Ventilatoare suportate în spate | 1x 120mm |
| Ventilatoare suportate în partea de sus | 2x 120mm |
| Coolere cu lichid suportate în fată | 1x 120mm, 1x 240mm |
| Coolere cu lichid suportate în spate | 1x 120mm |
| Panou Mesh frontal | Da |
Related products
Q300L V2
REFRESH YOUR STYLE
High Flexibility for System Building
Minimized Dimension with ATX PSU Support
Redesigned Patterned Dust Filter
Clean Routing Space
Excellent Thermal Performance
Edge-to-Edge Temper-Glass Side Panel
REDESIGNED MAGNETIC DUST FILTER
The redesigned dust filter keeps your PC breathing easy with a refreshed
patterned design.
USB 3.2 GEN2X2 (20Gbps) SUPPORTED
USB 3.2 Gen 2x2 Type C port built into the I/O panel with data transfer
speeds up to 20Gbps.
EXCELLENT THERMAL PERFORMANCE
The open design of the perforated front, top, and bottom guarantees
excellent thermal performance.
CLEAN ROUTING SPACE
28mm of space behind the motherboard tray allow for easy and hidden
cable management.
MULTIPLE POSITIONING OPTIONS
The case can be put in vertical or horizonal position.
EDGE TO EDGE TEMPERED GLASS SIDE
PANEL
Show off your build through the 4mm-thick tempered glass side panel,
easily installed with thumbscrews.
FAN AND RADIATOR SUPPORT
The front supports up to two 140mm fans and up to a 240mm radiator.
The rear supports a 120mm fan or radiator and the top two 120mm fans.
All to ensure you don't have to compromise on performance.
COMPONENTS CLEARANCE
The Q300L V2 case supports CPU coolers up to a height of 159mm,
graphics cards up to a length of 360mm, and power supplies up to a
length of 160mm.
SPECIFICATIONS
| Model Number | Black: Q300LV2-KGNN-S00 | Fan Support - Front | 2x 120mm, 2x 140mm |
| Exterior Color | Black | Fan Support - Rear | 1x 120mm |
| Materials - Exterior | Steel, Plastic | Fan Support - Bottom | 1x 120mm |
| Materials - Left Side Panel | Tempered Glass | Radiator Support - Front | 120mm, 240mm |
| Dimensions (L x W x H) | 387 x 230 x 383mm (incl. Protrusions) , 370 x 210 x 370mm (excl. Protrusions) | Radiator Support - Rear | 120mm |
| Volume | 29L (excl. Protrusions) | Clearance - CPU Cooler | 159mm |
| Motherboard Support | Micro ATX, Mini ITX | Clearance - PSU | 160mm |
| Expansion Slots | 4 | Clearance - GFX | 360mm |
| 5.25" Drive Bays | 0 | Cable Routing - Behind Motherboard Tray | 28mm |
| 3.5" Drive Bays | 1 | Dust Filters | Front, Top, Bottom |
| 2.5" Drive Bays | 2 | Power Supply Support | Bottom Mount, ATX |
| I/O Panel | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2x2 Type C, 1x 3.5mm Audio Jack | Warranty | 2 years |
| Pre-installed Fans - Rear | Black: 1x 120mm, White: 1x 120mm (none LED, white) | Series | QUBE Series |
| Fan Support - Top | 2x 120mm | Size | Mini Tower |

